Jaki pięciotysięcznik można zdobyć na nartach skiturowych? Można Kazbek ale jeśli chcecie podnieść poprzeczkę wysokości i szukacie większej wyrypy to proponujemy wybrać się na wyprawę skitour do Turcji, której finał zwieńczy zdobycie najwyższego jej szczytu – Araratu (5137m n.p.m.). Zanim to nastąpi zdobędziemy jeszcze dwa inne wysokie wulkany: Artos (3515m n.p.m.) oraz trzeci najwyższy szczyt Turcji Süphan (4058m n.p.m.) i zjedziemy z nich na nartach. Nocować będziemy w hotelach ale podczas ataku na Ararat w namiotach. Brak infrastruktury schroniskowej pod Araratem powoduje, że musimy przygotować się na prawdziwie ekspedycyjne warunki. Pozostałe wulkany zdobywać będziemy bez pośrednich noclegów – lokalne drogi pozwalają na dotarcie samochodem terenowym tuż do granicy śniegu. Prowadzić nas będzie lokalny przewodnik. Tu chcielibyśmy podkreślić – doświadczony przewodnik skiturowy, co w realiach tureckich nie jest oczywiste. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wyprawy.
Dla kogo?
Wyprawa jest przeznaczona dla osób o bardzo dobrej kondycji oraz dobrej technice jazdy w zróżnicowanym terenie o nastromieniu do 35-37 stopni. Uczestnicy muszą dobrze odnajdywać się podczas obozowania w namiotach pod Araratem, gdzie o tej porze roku spotkamy warunki zimowe lub późnozimowe. Wierzchołek wulkanu Süphan oraz Araratu może być oblodzony dlatego wszyscy powinni potrafić poruszać się w rakach oraz operować czekanem. Śniegi jakich się spodziewamy będą przypominać wiosenne warunki tatrzańskie. Jeśli chcesz zdobyć Ararat ale jednocześnie mocno pojeździć w dosyć nieoczywistej destynacji jaką jest Turcja to propozycja dla Ciebie.
wszystkie noclegi zawarte w programie (4 lub 5 w hotelach **, 2-3 noclegi w namiotach dwuosobowych - w zależności czy będzie potrzebny dzień rezerwowy)
wyżywienie zgodne z programem (śniadania i obiadokolacje, kuchnia obozowa)
lokalny przewodnik skiturowy
6 dni na śniegu
wszelkie transfery ujęte w programie (lotniskowe i lokalne)
konie do transportu bagaży
obozowy kucharz
namioty dwuosobowe do akcji pod Araratem
niezbędne przepustki
lot do Van i powrotny
sprzęt skiturowy oraz ABC lawinowe
ubezpieczenie od kosztów ratownictwa i KL
indywidualny sprzęt biwakowy (śpiwór, mata)
raki i czekan
Koszt uczestnictwa:
1150 EUR/osoba
Dostępne terminy:
22.03-29.03.2025
Program szczegółowy:
Dzień 1
Przelot do Van zazwyczaj odbywa się z przesiadką w Istambule. Po nim transfer do hotelu.
Wyżywienie: obiadokolacja
Nocleg: hotel
Zdobywanie Artos (3515m n.p.m.). Po śniadaniu, nie tracąc czasu przejedziemy do podnóża góry na wysokość 2000-2100m skąd wystartujemy na szczyt. Foczenie zajmie nam do 5 godzin. Pod nami zostawimy największe i najgłębsze jezioro Turcji – Van. Fenomenalne widoki i nie mniej ekscytujący zjazd, przy okazji robiąc solidną aklimatyzację. Stoki po których będziemy zjeżdżać mają do 30° nachylenia. Nocleg planujemy w hotelu w miasteczku Adilcevaz do którego dostaniemy się podróżując brzegiem jeziora Van.
Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja
Nocleg: hotel
Wulkan Süphan (4058m n.p.m.). Bardzo wcześnie rano ruszamy do granicy śniegu skąd czeka nas pięciogodzinne zdobywanie wierzchołka. Ostatnie kilkaset metrów do szczytu jest dosyć strome dlatego na podstawie zastanych warunków będziemy decydować w jaki sposób je pokonamy. Süphan jest jedną z najbardziej satysfakcjonujących gór na skitoury w Turcji z której zobaczymy nasz finalny cel wyprawy – Ararat. Po wymagającym zjeździe znajdziemy się przy samochodzie, którym udamy się do hotelu w Dogubayazit.
Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja
Nocleg: hotel
Będzie to moment kiedy przemieścimy się do obozu bazowego pod Araratem. Część naszego ekwipunku zapakujemy i zostanie przetransportowane na koniach a my „na lekko” dostaniemy się na wysokość około 2900m n.p.m. (w zależności od warunków). Kilkugodzinna wędrówka w spokojnym tempie będzie idealnym momentem na złapanie oddechu i regenerację. Pierwszy nocleg pod namiotami.
Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja obozowa
Nocleg: namioty
Kolejny dzień na stokach Araratu w którym będziemy przemieszczać się na około 3500m n.p.m. gdzie stanie nasz obóz wysunięty. To ostatni i najwyższy punkt w którym będziemy nocować podczas naszej całej wyprawy. Jednocześnie obóz wypadowy na szczyt. W obozie przygotujemy się pakując plecaki do jutrzejszej próby zdobycia Araratu.
Wyżywienie: śniadanie, obiadokolacja obozowa
Nocleg: namioty
Bardzo wczesna pobudka i śniadanie (około 3 nad ranem). Po niej będziemy wspinać się około 6 godzin na wierzchołek. Na wysokości około 4900m n.p.m. zaczyna się niewielki lodowiec i w zależności od warunków śniegowych będziemy przemieszczali się na fokach lub założymy raki. Kopuła szczytowa jest bardzo rozległa z jednym charakterystycznym punktem. Przy dobrej pogodzie, przy dobrej widoczności, jak na dłoni zobaczymy otaczające nas góry wschodniej Anatolii ale również góry Iranu i Kaukazu. Zdobyliśmy Ararat na nartach skitourowych ale teraz będzie czekał nas zjazd – to coś czego większość zdobywających tę górę nie doświadczy. Zjazd kontynuować będziemy ze szczytu aż do pierwszego obozu na 2900m gdzie zrobimy dłuższy odpoczynek a następnie dalej aż do granicy śniegu.
Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja obozowa/hotelowa
Nocleg: namiot lub hotel*
Jest to dzień rezerwowy na wypadek nieoczekiwanych sytuacji jak słabsza pogoda czy gorsze samopoczucie uczestników. Kiedy w dzień poprzedni nie uda się zdobyć szczytu pozostaniemy w obozie wysuniętym i spróbujemy ponownie. Jeśli uda się stanąć na szczycie Araratu dzień spędzimy w Dogubeyazit, gdzie mamy kilka punktów wartych odwiedzenia jak na przykład Pałac Ishaka Pashy – fenomenalna budowla sprzed wieków, wznosząca się nad miastem.
Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja
Nocleg: hotel
Dzień 8
Transfer na lotnisko i wylot do kraju z lotniska w Van.
Wyżywienie: śniadanie
Nocleg: brak
Przy zgłoszeniu obowiązuje wpłata zaliczki 350 EUR.
zaawansowani
transfery
hotele + namioty
śniadania, obiadokolacje
grupa 6-8 osób
+48 888 462 500 - EU + WhatsUpp + Signal
+995 500 509 470 - Gruzja