Foki skiturowe są generalnie bardzo trwałe ale wszystko jak zwykle zależy od intensywności użytkowania oraz naszej dbałości. Najbardziej wrażliwym elementem foki skiturowej jest klej. Jeśli nasze foki nie są nadmiernie zużyte, włosie nie posiada ubytków, trzyma dobrze na podejściach ale klej nie działa już tak jak powinien możemy zastanowić się nad jego zmianą. Warstwa klejowa foki jest również narażona na zabrudzenia w postaci igliwia, kurzu czy nawet piasku albo różnych śmieci. Chyba każdy z nas miał kiedyś przypadek, że podczas operacji z fokami spadły one lub dotknęły jakiegoś zabrudzonego miejsca a tym samym "złapały" mnóstwo niechcianych przedmiotów. Aby taką fokę wyczyścić można wybierać pojedynczo zabrudzenia co jest oczywiście czasochłonne a i tak nie prowadzi do pełnego sukcesu. Zwłaszcza jeśli foka ma już parę lat i mnóstwo przepinek za sobą. Jeśli włosie naszych fok ciągle jest w dobrej kondycji, można zmienić klej i zrobić to całkiem prosto, nawet w domowym zaciszu. Poniżej krótki poradnik jak samodzielnie naprawić foki klejowe bez specjalistycznego sprzętu. Przykładem będą foki Black Diamond Glidelite Mix po 5 sezonach użytkowania. Mimo wielu przebytych kilometrów są w świetnym stanie a klej nie trzyma tylko w przedniej i tylnej części foki więc pokusiliśmy się o wymianę częściową.
Potrzebujemy do tego kilku elementów, którymi będą:
- nowy klej w postaci płynnej (pokazany Black Diamond Gold Label, Pomoca, Contour i inne)
- możemy zastosować również klej na gotowej taśmie transferowej
- papier do pieczenia
- elastyczna karta plastikowa do ewentualnego rozprowadzania kleju
- żelazko do smaru narciarskiego lub najzwyklejsze żelazko do odzieży
- podgrzewaną cyklinę (specjalne urządzenie do zdejmowania starego kleju) lub zamiast niej szpachlę, opalarkę lub nawet suszarkę do włosów
- samoprzylepną taśmę malarską (opcjonalnie jeśli mamy wątpliwości co do naszej pracy)
- płaski stół w dobrze wentylowanym pomieszczeniu
1. Zaczynamy od oklejenia brzegów foki taśmą malarską. Nie chcemy aby klej dostał się na włosie - zarówno stary jak i nowy podczas nakładania.
2. Mocujemy fokę aby nie przesuwała nam się po stole podczas zdzierania starego kleju.
3. Rozgrzewamy cyklinę lub operując szpachlą i opalarką (lub suszarką do włosów) nagrzewamy klej punktowo i zdzieramy go aż na foce nie będzie go wcale.
4. Kiedy zedrzemy całkowicie stary klej, przystępujemy do nakładania świeżego. Do rozprowadzenia kleju możemy użyć plastikowej karty. W przypadku kleju "z rolki" przykładamy pasek do foki i dociskamy go.
5. Na świeży klej przykładamy paski z papieru do pieczenia. Dzięki temu warstwa jeszcze bardziej się wyrówna. W przypadku kleju z rolki pasek papieru jest już gotową bazą dla kleju - ten etap zatem jest dla nas mniej skomplikowany i szybszy.
6. Gorącym żelazkiem, mocno przyciskając, gładzimy fokę przez papier. Klej wnika mocniej w strukturę foki i wyrównuje się jego powierzchnia.
7. Odrywamy papier i pozostawiamy klej do odparowania rozpuszczalnika. W przypadku używanego na zdjęciach Black Diamond Gold potrzeba kilkunastu godzin aby można było rozpocząć używanie foki po regeneracji. Przy kleju "z rolki" można działać już po kilku godzinach jednak warto przeczytać instrukcję producenta.
8. Cieszymy się mocno trzymającym klejem i nowym życiem który podarowaliśmy naszej foce :)
Powodzenia!
+48 888 462 500 - EU + WhatsUpp + Signal
+995 595 048 808 - Gruzja