W poprzednim artykule zaproponowaliśmy zestawienie raków a teraz przyjrzymy się ofercie czekanów. Jest to kolejny przedmiot niezbędny do poruszania się w wysokich i ośnieżonych górach. Mimo, że sprzęt jest prosty w budowie producenci prześcigają się w konstruowaniu lżejszych i bardziej praktycznych czekanów. W zestawieniu tym ograniczyliśmy się do limitu wagi 450g, powyżej której wątpliwy ma sens szukanie czekana turystycznego/wyprawowego czy skiturowego a z powodzeniem można znaleźć już typowo techniczne dziaby. Chyba, że potrzebujemy ciężki ale za to wzmocniony czekan z certyfikacją T (o tym poniżej).
Dowiecie się poniżej analizując przedstawione propozycje i nasze sugestie. Odchodzi do lamusa stwierdzenie, że czekan trzymany za głowicę powinien sięgać do kostki. Często słyszymy taką właśnie teorię. Dlaczego zatem tak się dzieje ? Kiedyś czekany były bardzo długie, ponieważ służyły również do podpierania się podczas podchodzenia. W dzisiejszych czasach tę funkcję spełniają kije trekkingowe/skiturowe. Czekan ma służyć przede wszystkim do podchodzenia w bardzo stromym terenie, asekuracji oraz awaryjnego hamowania, kiedy już przydarzy się niebezpieczna sytuacja. Trzymany za głowice, powinien sięgać maksymalnie do połowy łydki aby nie generować niepotrzebnego ciężaru. Jego funkcjami powinniśmy się priorytetowo kierować, musi być na tyle solidny aby nie zużywał się w zastraszającym tempie, pozwalał na bezstresową eksploatację podczas wszelakich wyjść. Nie możemy bać się o jego uszkodzenie przy przypadkowym uderzeniu w skałę lub twardy lód. Dlatego wybieranie czekana o konstrukcji całkowicie aluminiowej (łącznie z głowicą) do uniwersalnego użytkowania jest niemądre, takie czekany świetnie nadają się do wyczynowego zastosowania przez w pełni świadomych ich ograniczeń użytkowników. Dodatkowo, czekany maja certyfikację EN/UIAA, oznaczane jako B (Basic) i T(Technical). Głównie chodzi o możliwość zastosowania czekana jako narzędzia do budowania stanowisk i obciążeń jakie może przyjąć podczas wspinaczki wertykalnej. Czekany o oznaczeniu B są około 40% bardziej delikatne na siły zginające niż te certyfikowane T. Dla wszystkich dociekliwych, schemat wykonywania testów załączony poniżej. Wynika z niego, że nawet sprzęt typu B jest wystarczająco odporny do różnych operacji do których możemy być zmuszeni w wysokich górach.
Camp Corsa ( 205g – cena od 290 pln ) - uznany za najlżejszy czekan dostępny na regularnym rynku, wykonany w całości z aluminium, minimalistyczny choć produkowany w długościach 50-60-70 cm. Posiada zaślepkę na końcu styliska, uniemożliwiającą dostawanie się śniegu do środka.
Climbing Technology Agile ( 225g – cena od 220 pln ) - ciekawa propozycja od CT, ma głowicę wykonaną z aluminium, brakuje tylko zabezpieczenia przed dostawaniem się śniegu do środka styliska co jest niewątpliwie poważną wadą.
Petzl Ride ( 240g – cena od 290 pln) – 45 cm to jedyna dostępna długość, bardzo przemyślany czekan, ma wygięte, karbowane stylisko ułatwiające pewny chwyt. Można do niego zastosować trig-rest czyli element wspierający dłoń. Głowica jest wykonana ze stali.
Camp Corsa Nano Tech ( 250 g – cena od 440 pln ) - ciekawy wariant od włoskiego producenta. Aluminiowa konstrukcja gdzie grot oraz dziób głowicy zakończone są stalowymi wstawkami w celu wzmocnienia. Takie rozwiązanie Camp stosuje również w rakach Nano Tech. Cena niestety mniej atrakcyjna w porównaniu do konkurencji.
Salewa Tour-X Sl Combi ( 260g – cena od 380 pln ) - trochę skomplikowana nazwa pod która kryje się całkiem ciekawy produkt. Aluminiowe stylisko plus solidnie zamocowana głowica. Głowica na dodatek jest kuta na gorąco – to nie jest wycinany z blachy element. Dostajemy również solidny uchwyt ponieważ stylisko jest odpowiednio wykończone.
Grivel Flame ( 270 g – od 200 EUR ) - raczej jako ciekawostka ponieważ stosunek ceny do wagi jest całkiem niekorzystny. Czekan posiada stalową głowicę oraz wykonane z włókien stylisko. Ciężko powiedzieć więcej na jego temat, gdyż na pewno będzie bardzo rzadko widziany w górach (dostępny od 2019r).
Grivel Ghost ( 270 g – od 310 pln ) - aluminiowe stylisko, stalowa głowica ale łopatka ze stopów lekkich. Bardzo ciekawa propozycja od włoskiego producenta. Brak solidnego zakończenia styliska w postaci grotu, producent zadbał jednak o zabezpieczenie przed dostawaniem się śniegu.
Kong Dhino Light ( 280 g – od 230 pln ) - całość wykonana z aluminium. Na duży plus, matowienie dolnej części styliska w celu uzyskania lepszego chwytu. Stylisko zabezpieczone w postaci zaślepki.
Petzl Gully Adze / Hammer ( 280 g – od 410 pln ) - występuje w jako młotek oraz łopatka. Mimo niewielkiej wagi nadaje się do poważniejszych wypraw ze względu na agresywny kąt głowicy. Dodatkowo wyposażony w trig-rest.
Simond Fox Carving ( 290 g – od 280 pln ) - świetna propozycja od francuskiego Simonda. Techniczne zacięcie ale ciągle lekki czekan do poważniejszych niż trekking zastosowań dzięki agresywnemu kątowi osadzenia głowicy.
Grivel Ghost Evo ( 310 g – od 400 pln ) - posiada zdecydowanie bardziej wygięte stylisko w porównaniu do modelu Ghost. Ciekawa lecz nieco droga propozycja od włoskiego producenta.
Edelrid Race ( 320 g – od 300 pln ) - Stylisko jest mocno wygięte i gdyby nie aluminiowa budowa dobrze nadawałby się do nawet trudniejszych zastosowań.
Petzl Glacier Literide ( 320 g – od 250 pln ) - prosty klasyczny czekan jednak już z kutą głowicą zapewniającą sporą sztywność. Dodatkowo karbowana dolna część czekana poprawia chwyt, stylisko zakończone jest również solidnym grotem.
Stubai Tour Ultralight ( 330g – od 220 pln ) - zbudowany całkowicie z aluminium, głowica jak i stylisko w klasycznej geometrii, brak wzmocnionego zakończenia styliska.
Grivel Haute Route ( 350 g – od 320 pln ) - klasyczny czekan od Grivela, proste stylisko zakończone kutym grotem. Głowica stalowa również kuta co przekłada się na wytrzymałość. Dodatkowo otrzymujemy pętlę nadgarstkową.
Black Diamond Raven Ultra ( 350g – od 270 pln ) - ciekawa propozycja od BD. Kuta głowica i wzmocnienie na końcu styliska. Występuje w dodatku w trzech rozmiarach.
Salewa Alpine-X (350g – od 370 pln ) - głowica z kutej stali węglowej oraz zakończenie styliska widiowym grotem. Występuje w dwóch rozmiarach 53 i 65 cm.
Petzl Glacier ( 350 g – od 250 pln ) - typowo klasyczny czekan występujący w trzech długościach, kuta głowica, proste stylisko z karbowaną częścią dla pewnego chwytu. Wzmocniony grot plus dodatkowo pętla nadgarstkowa.
Climbing Technology Alpin Tour Light ( 350 g – od 200 pln ) - aluminiowa głowica i stylisko zakończone aluminiowym grotem. Waga jak na czekan wykonany jedynie ze stopów lekkich nie zachwyca, nadrabia cena.
Petzl Summit ( 360 g – od 370 pln ) - klasyka i bardzo długo produkowany czekan od Petzla. Wygięte stylisko pomaga w wbijaniu głowicy w twardy śnieg. Głowica jak i grot wykonany z kutej stali. Występuje w trzech rozmiarach.
Black Diamond Raven Pro ( 365g – od 270 pln ) - klasyczny czekan od BD. Jako ciekawostka, występuje w sześciu rozmiarach, od 50 cm. Głowica jak i grot z kutej stali zapewniają długie użytkowanie.
Singing Rock Wizzard Light ( 380 g – od 260 pln ) - lekko wygięte stylisko pozwala lepsze penetrowanie twardego śniegu. Głowica wykonana z hartowanej stali. Niestety brakuje wzmocnionego grotu oraz zaślepki styliska blokującej dostawanie się śniegu.
Kong Dhino Alpine i Classic ( 395 g – od 240 pln ) - Alpine ma lekko wygięte stylisko w przeciwieństwie do Classic. Oba czekany mają głowice ze stali a aluminiowe styliska zakończone są grotami. Występują w trzech rozmiarach.
Petzl Summit Evo ( 400 g – od 430 pln ) - seria summit jest bardzo popularna na całym świecie. Nie inaczej jest z Evo. Kuta głowica oraz grot, gumowa część styliska poprawiająca chwyt oraz staranne wykonanie charakteryzują ten nieco drogi jak na polskie warunki czekan.
Grivel Air Tech Racing ( 410g – od 420 pln ) - klasyka w wykonaniu Grivela, kuta głowica oraz wzmocniony grot. Dostajemy również pętle nadgarstkową. Występuje w aż pięciu rozmiarach dzięki czemu możemy idealnie dobrać czekan do naszego wzrostu.
Simond Ocelot Hyperlite ( 420g – od 150 pln ) - produkt z ekonomicznej półki cenowej, w zasadzie nie do pobicia przez innych producentów. Prosty klasyczny czekan, aluminiowe stylisko z wzmocnionym grotem plus stalowa głowica. Produkowany w dwóch rozmiarach.
Edelrid Attila Lite ( 420g – od 270 pln ) - pierwszy w tym zestawieniu czekan o wzmocnionej konstrukcji certyfikowanej znaczkiem T. Kuta głowica oraz wzmocnione stylisko, które dodatkowo wygięte jest ułatwiając tym samym penetrację twardego śniegu.
Grivel G Zero ( 425g – od 220 pln ) - kolejny klasyczny przykład czekana od włoskiego producenta. Nic dodać nic ująć, do turystyki lodowcowej jak najbardziej, do skituringu ze względu na wagę niekoniecznie.
Camp Neve ( 430g – od 170 pln ) - budżetowy czekan klasyczny. Utwardzania stal z której wykonana jest głowica oraz grot pozwoli na bezstresowe użytkowanie. Częsty wybór wypożyczalni.
Grivel Air Tech Evo ( 430g – od 500 pln ) - mocny czekan, posiadający oznaczenie T, występuje w czterech rozmiarach oraz w wersjach młotek / łopatka. Czekan ten ma niezwykle mocną kutą głowicę dzięki czemu można go używać do wspinaczki. Dodatkowo otrzymujemy wsparcie dłoni albo pętle nadgarstkową. Jeden z najmocniejszych klasycznych czekanów na rynku.
Climbing Technology Hound Plus ( 430 g – od 290 pln ) - świetny wygięty czekan od CT. Mimo atrakcyjnej ceny otrzymujemy wzmocnionej konstrukcji oznaczony symbolem T. Kuta głowica, wzmocniony grot, gumowany chwyt oraz pętla nadgarstkowa w tej cenie nie jest czymś popularnym.
Grivel G1 i Nepal ( 440 g – od 270 pln ) - kolejne klasyczne czekany od Grivela. Charakterystyczna już kuta głowica, pętla nadgarstkowa, bardzo dobra jakość to cechy tego producenta. Produkowane są w trzech rozmiarach, posiadają również wariant gumowanego chwytu (Plus).
Singing Rock Wizard ( 450 g – od 270 pln ) - wersja cięższa modelu Light, również wygięte stylisko ale juz zakończone gumowanym chwytem oraz grotem wzmacniającym. Ciekawa propozycja od czeskiego producenta.
Climbing Technologi Alpin Tour ( 470 g – od 190 pln ) - mimo, że jest nieco cięższy niż założony limit nie mogliśmy się powstrzymać od zamieszczenia go w zestawieniu. Dlaczego? Jest to najpewniej najbardziej popularny czekan na tatrzańskich szlakach. Cena i dobra jakość powoduje, że jest chętnie wybierany przez klientów. Posiada wzmocnioną budowę (certyfikacja T) oraz produkowany jest w trzech długościach.
POLECAMY: Wszystkie czekany Petzla oraz Grivela w zależności od zasobności portfela oraz przeznaczenia. Do skituringu Petzl Ride wydaje się być dobrą propozycją, lżejszy niż większość a jednak głowica wykonana jest z trwałej stali. Jeśli lekki czekan, który dodatkowo ma być używany do nietrudnej wspinaczki to oferta Simonda (Fox Carve) jest bardzo atrakcyjna. Dobry i niedrogi, wzmocniony czekan to również CT Hound Plus.
NIE POLECAMY: Czekany wykonane w całości z aluminium może i są lekkie ale delikatna głowica wymaga ostrzenia już po niedługim kontakcie z lodem albo kamieniami. Warto wybrać czekan z głowicą stalową. Podczas zakupu zalecamy również sprawdzenie czy stylisko jest zaślepione na końcu. Niestety podczas podchodzenia czekan "łapie" śnieg i zyskujemy dodatkowe kilkaset gramów, których ciężko się później pozbyć.
+48 888 462 500 - EU + WhatsUpp + Signal
+995 500 509 470 - Gruzja